Pożyczki prywatne dla zadłużonych – 3 powody, dlaczego nie warto z nich korzystać

      Możliwość komentowania Pożyczki prywatne dla zadłużonych – 3 powody, dlaczego nie warto z nich korzystać została wyłączona

Klienci z dobrą historią i zdolnością kredytową mogą bez obaw udać się do każdego banku i każdej instytucji pozabankowej w celu zaciągnięcia zobowiązania. Klienci z zadłużeniem nie skorzystają już z ofert banków, jednak wiele firm pożyczkowych udzieli im pożyczki prywatnej. Natomiast klienci z zadłużeniami na ogromną skalę lub ze zbyt niskimi dochodami mają ogromny problem w znalezieniu rozwiązania. Czy faktycznie ostatecznością jest pożyczka prywatna?

1. Wysokie odsetki i prowizje

Instytucje finansowe, a więc banki i parabanki ograniczone są polskim prawe. Tzw. ustawa antylichwiarska, której celem jest „wyeliminowanie nieuczciwych praktyk stosowanych przez część firm udzielających kredytów konsumenckich, które nie muszą mieć zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na prowadzenie działalności” (blog Rekin Finansów)1. Dlatego zła sława firm pożyczkowych szybko przeminęła, a oferowane przez nie produkty stały się korzystniejsze niż w banku. Inwestorzy udzielający pożyczek prywatnych nie są ograniczeni ustawą, a więc mają pełną dowolność w ustalaniu wysokości odsetek i kosztów pozaodsetkowych, które często są bardzo niekorzystne dla pożyczkobiorcy.

2. Próby oszustwa

Wyłudzenie danych to nie jedyny problem związany z pożyczkami prywatnymi dla przedsiębiorców. Choć dochodzi do nich niezwykle często, a w skrajnych przypadkach klienci tracą nawet dostęp do swoich kont bankowych, to jednym z najczęściej występujących oszustw jest uzyskanie opłaty wstępnej lub za koszty przygotowawcze. Po otrzymaniu gotówki taki inwestor najczęściej znika, wszelkie próby kontaktu kończą się na niczym, a dłużnik zostaje bez pieniędzy.

3. Umowa z treścią pisaną małym druczkiem

Wszystkie wątpliwości należy natychmiast rozwiać. Każde tworzące się zapytanie należy zadać. Wyjaśnienie powinno być zrozumiałe. Częstą praktyką inwestorów-oszustów jest tworzenie niezrozumiałych dla klienta umów, które zobowiązują go do dodatkowych opłat lub wiążą się z przejęciem ruchomości bądź nieruchomości po zaledwie kilku dniach spóźnienia z zapłatą.