Kto i na co bierze kredyty? Profil pożyczkobiorcy

      Możliwość komentowania Kto i na co bierze kredyty? Profil pożyczkobiorcy została wyłączona

Coraz więcej osób ma możliwość korzystania z ofert firm pożyczkowych dzięki temu, że wymogi instytucji bardzo łatwo spełnić. Z roku na rok wzrasta nie tylko ilość zaciągniętych zobowiązań, ale również suma wszystkich zadłużeń Polaków.

Pożyczać można w każdym wieku

Według statystyk BIK najwięcej osób, które zaciągają zobowiązania ma ponad 40 lat. Jednak wśród osób na liście znajdują się także młodzi, którzy dopiero stali się pełnoletni, a także osoby starsze, mające więcej niż 60 lat. Większa liczba pożyczających ma wykształcenie średnie i mieszka w miastach do 50. tysięcy mieszkańców. Większość z nich również pracuje lub ma inne źródła dochodu, które wykazuje. Nie oznacza to, że osoby wykształcone nie korzystają z pożyczek z takich firm jak SalvusMoney czy też dla przykładu FamilyLoan. Według danych co piata osoba zaciągająca zobowiązanie posiada wyższe wykształcenie. Więcej pożyczek zaciągniętych zostało przez mężczyzn. Również panowie częściej nie spłacają rat w terminie.

Cel pożyczek

Najczęściej z tego typu rozwiązań korzystają osoby, które są w potrzebie. Ma to związek przede wszystkim z ich sytuacja materialną – stałą lub tymczasową. Niestety bardzo duży procent Polaków nie jest zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej, dodatkowo nie mają wiedzy, która pozwoliłaby im ją poprawić. Klienci ci pożyczają przede wszystkim na bieżące wydatki, w tym opłacenie rachunków, leczenie lub spłatę innych zadłużeń. Często skłania ich do tego również naprawa samochodu, który niespodziewanie uległ awarii. Te osoby, które korzystają z chwilówek dla przyjemności, przeznaczają je na wakacje, wyjazdy, koncerty. Często wskazywaną przyczyną wzięcia pożyczki jest także remont mieszkania,, zakup sprzętu RTV/AGD lub samochodu.

Zadłużenie wśród Polaków

Wzięcie pożyczki nie zawsze kończy się jej terminową spłatą. Coraz więcej osób boryka się z problemami finansowymi, przez co popada w zadłużenia. Przeważający procent osób zadłużonych ma więcej niż 30 lat, jednak wśród osób znajdujących się na listach dłużników znajdują się także osoby młode w wieku 18-25, a także osoby, które ukończyły 60 lat.