Jak rozpoznać fałszywy banknot?

      Możliwość komentowania Jak rozpoznać fałszywy banknot? została wyłączona

Nieświadome posiadanie fałszywych banknotów nie będzie wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jednak należy zapobiegać i eliminować takie sytuacje. Najlepszym sposobem do tego jest sprawdzanie otrzymywanych banknotów i upewnianie się, że są one autentyczne. Każdą sytuację, w której mamy pewność, że banknot nie jest prawdziwy, należy natychmiast zgłosić na policję. Jeśli nie ma się pewności, czy jest on rzeczywiście fałszywy, można udać się do banku i to zweryfikować.

Zabezpieczenia, dzięki którym łatwo poznać sfałszowany banknot

Jednym z najbardziej charakterystycznych, które można zauważyć albo natychmiast albo po bardziej wnikliwym obejrzeniu jest wykorzystanie specjalnej metody stalorytu. Dzięki temu w odpowiednich miejscach znajdują się delikatne uwypuklenia, które wyczuć można przesuwając palcem po powierzchni banknotu. Na stronie z portretem władcy znajdują się w miejscach, gdzie są:

– wizerunek króla,

– godło RP na nominałach 10, 20 i 50,

– cyfrowe oznaczenia nominału,

– symbol dla niewidomych,

– napis Warszawa wersalikami,

– data emisji,

– podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika Narodowego Banku Polskiego,

– górny i dolny pas z prawej strony wizerunku władcy,

– napis wersalikami Narodowy Bank Polski.

Na odwrocie banknotu tą sama metodą podkreślone są:

– słowne i cyfrowe oznaczenia nominału,

– napis wersalikami Narodowy Bank Polski,

– pas w dolnej części,

– klauzula prawna zapisana wersalikami (banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski są prawnym środkiem),

– elementy szaty graficznej (rysunek denara, rysunek godła).

Jak jeszcze można rozpoznać fałszywy banknot?

Już podczas trzymania banknotu w dłoni można poczuć, że papier jest zupełnie inny w dotyku. Najczęściej jest on zbyt sztywny lub zbyt wiotki. Autentyczne banknoty wydają również charakterystyczny szelest. Zdarza się również, że banknoty nie posiadają nie tylko uwypukleń, ale również niektórych elementów znajdujących się na tych, które są drukowane przez Narodowy Bank Polski. Najczęściej pomijana przez oszustów jest nitka zabezpieczająca, która jest cienkim paskiem składających się z malutkich cyfr będących symbolem nominału.