Czy mogę zmienić kredytodawcę, gdy znalazłem lepszą ofertę?

      Możliwość komentowania Czy mogę zmienić kredytodawcę, gdy znalazłem lepszą ofertę? została wyłączona

Wiele osób nie analizuje sytuacji na tyle dogłębnie, by móc w zupełności skorzystać z kredytu konsumenckiego. Dlaczego? W większości sytuacji konsumenci podejmują decyzje kredytowe pod wpływem chwili i w efekcie nie zawsze wybierają właściwie. Następnie dostrzegają inne rozwiązania i np. lepsze oferty w innych instytucjach pozabankowych. Co wówczas można zrobić?

Kary za anulowanie umowy

Generalnie umowy nazwane, czyli umowy pożyczkowe, mogą być pisemne lub ustne. Z punktu widzenia konsumenta zawsze najlepiej jest uzyskać pisemną umowę, która potwierdza ustalone warunki i jest podstawą do zmian. Warto także przeczytać uważnie kwestie pisane małym drukiem, jeszcze przed podpisaniem umowy. Już samo to może zaoszczędzić dużo pieniędzy i kłopotów na później.
Po podpisaniu i zawarciu umowy, wszelkie założenia w niej zawarte są z definicji prawnie wiążące i zazwyczaj może być trudno je anulować bez zapłaty kary finansowej. Jednak w pewnych okolicznościach, konsument ma prawo do odwołania umowy w określonym czasie. Określa się go jako okres „odstąpienia od umowy”, a czas trwania tego okresu zależy od tego, jak skonstruowana została umowa kredytu dla zadłużonych firm lub innej opcji kredytowej.

Zawiadomienie o anulowaniu umowy

W większości sytuacji od kredytu pozabankowego można się uwolnić w przeciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Zawiadomienie o rezygnacji może zostać przekazane na piśmie lub ustnie, ale każda firma, każdy z konsumentów będzie musiał spłacić kapitał oraz odsetki narosłe między okresem zaciągnięcia pożyczki a spłatą. Warto dodać, że czternastodniowy okres na odstąpienie od umowy kredytowej liczy się od dnia zawarcia umowy lub od momentu otrzymania kopii umowy i powiadomienia o limicie kredytu na karcie kredytowej.

Sytuacja skomplikowana przy kredycie dla zadłużonych firm

Chociaż konsument może odstąpić od umowy kredytowej, umowa dotycząca samego przedmiotu lub usługi nie zostanie zmieniona. Jeśli na przykład, dana firma skorzystała z kredytu na sfinansowanie zakupu samochodu, może odstąpić od umowy kredytowej, ale nadal musisz zapłacić za samochód, ponieważ zawarła umowę z dealerem samochodowym na zakup samochodu. Jednak, jeśli zawarta została tylko jedna umowa kredytowa dla zadłużonych firm, w ciągu 14 dni nie będzie problemu, by z niej zrezygnować.